پرورش قارچ در منزل بدون هیچ تخصصی(نقشه راه کامل)

آموزش پرورش قارچ در منزل شامل نکاتی است که باید آنها را به ترتیب یاد بگیرید و پیاده سازی کنید و مطمئن باشید تا زمانی که شروع به پرورش قارچ در خانه نکنید آموزش به تنهایی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد و حتما باید تجربه کردن در کنار آموزش دیدن قرار بگیرد.

بنابراین  اول باید نوع قارچی  که قصد پرورش آن را دارید انتخاب کنید. برای اینکار چند نکته را در نظر می گیریم،نکاتی مثل طعم ،مزه و خواص دارویی آن و … طبیعتا هر نوع قارچی را که خودتان بیشتر در منزل استفاده می کنید و از آن لذت می برید، باید برای پرورش در خانه  هم انتخاب کنید ، اما  بعضی اوقات بخاطر خواص دارویی یک قارچ و پر طرفدار بودن آن برای درمان بیماری ها می شود آن را  پرورش داد.

انواع قارچ برای پرورش در منزل

در مرحله اول انتخاب نوع قارچ پرورشی برای تولید در منزل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، شما می توانید برای پرورش از قارچ های خوراکی معروف مثل قارچ دکمه ای، صدفی یا گانودرما استفاده کنید، طبیعتا در نوع پرورش این قارچ ها شباهت های زیادی وجود دارد، اما فرق آنها در بستری است که رشد می کنند.

زمان مناسب برای پرورش قارچ در منزل

زمان مناسب برای پرورش قارچ در خانه مهر ماه تا آذر است، ولی اگر کمی امکانات داشته باشید و بتوانید هوا و حرارت را متعادل کنید، در تمام ایام سال هم می شود قارچ را پرورش داد.

کاشت و برداشت قارچ در خانه چقدر زمان می برد؟

این شغل همیشه جزو کارهایی است که به زمان زیادی احتیاج ندارد و کلاً کاشت و برداشت قارچ در خانه بسیار کوتاه است. مثلا  قارچ دکمه ای از شروع کار  تا برداشت محصول به ۳۵ روز زمان نیاز دارد و تا پایان باردهی کامل ،هشت هفته وقت می برد.

به طور کل  تولید قارچ به دو ماه زمان  احتیاج دارد.

هزینه پروش قارچ در منزل چقدر است؟

شاید شما فکر کنید هزینه پرورش قارچ در منزل باید مبلغ بالایی باشد، اما دقت کنید اینکار بصورت خانگی انجام می شود بنابراین  پرورش قارچ در خانه  هزینه بسیار کمی دارد و شما به راحتی از پس هزینه های آن بر می آیید.

طبیعتا اگر بخواهیم پرورش قارچ را در مقیاس بزرگتری انجام دهیم بخش برآورد هزینه کمی تخصصی می شود که در این مقاله به  موضوع ما مرتبط نمیشود .

معایب پرورش قارچ در منزل چیست؟

یکی دیگر از سوالات پر تکرار کاربران ، درباره ی معایب پرورش قارچ در منزل است.  پرورش به صورت خانگی هیچ عیب و ضرری ندارد وجای هیچ شکستی هم نیست اما  اگر هم بود ، به  علت  آزمایشی بودن و کم هزینه بودنش ،اصلا  شکست به حساب نمی آید،زیرا   برای کسب تجربه و بکار گیری دانشی بود  که به صورت  تئوری در مورد پرورش قارچ یاد گرفته ایم .

برای موفق شدن در هر کاری، میتوان با یادگیری دانش آن ، درصد شکست را تقریبا صفر رساند.

لوازم و نکات مهم در پرورش قارچ در خانه چیست؟

۱- ویژگی های سالن پرورش خانگی:

همیشه زمانی که از سالن پرورش خانگی صحبت می کنیم آن چیزی که  در ذهن شما می آید فضایی مثل: یک طبقه از ساختمان مسکونی، پارکینگ،حیاط خانه و زیر زمین و … می باشد، که از نظر ما در تمام این مکان ها می توانیم به راحتی قارچ پرورش دهیم.

فرق نمی کند که ما به کدام یک از این مکان ها برای پرورش قارچ در منزل دسترسی داریم،نکته مهمش این است که باید سالن پرورشی ما به صورتی باشد که در کمترین فضا میزان زیادی قفسه جای بگیرد و پرورش دهنده بتواند به راحتی بین قفسه ها رفت و آمد کند و دسترسی به آنها برایش راحت باشد.جالب این است که حتی در کشور های پیشرفته با چادر مسافرتی بزرگ و یا پلاستیک سیاه در حیاط خانه برای خودشان اتاقک پرورش قارچ می سازند.

ارتفاع سالن پرورش خانگی هم می تواند از ۲/۵ تا ۳ متر باشد.

۲- اندازه سالن پرورش قارچ در خانه:

ابعاد سالن پرورش قارچ در خانه ، بسته به سرمایه ی  شما متفاوت است . از حدود ۶ متر میتوان اینکار را آغاز کرد اما برای داشتن درآمد مناسب معمولا باید از فضای  ۴۰ تا ۵۰ متری استفاده کرد . در بهترین حالت، خوب است که  پوشش سالن یا دیواره ها سرامیکی باشد و اگر نشد سیمانی ، اما اگر باز هم امکانش نبود  میتوانیم از پلاستیک پلی اتیلن  استفاده کنیم.

سالن پرورش قارچ شما باید کاملا قابل شستشو باشد و هیچ درز و سوراخی برای ورود حشرات و رشد باکتری ها نداشته باشد.

۳- قفسه بندی سالن پرورش قارچ :

در قفسه بندی سالن پرورش قارچ بهتر است به جای لوله های آهنی از لوله های گالوانیزه یا آلومینیومی استفاده کنیم و با سیم گالوانیزه آن را ببندیم، درست است که لوله های آهنی نسبت به لوله های گالوانیزه هزینه پایین تری دارند اما به رطوبت حساس است و به سرعت زنگ میزند .

بسیاری از افراد از قفسه های چوبی هم استفاده میکنند اما چوب در تماس با رطوبت به سرعت تولید باکتری و قارچ میکند و باعث بروز بیماری در قارچ های شما میشود .

به این نکته  توجه داشته باشید که قفسه بندی  جزو هزینه های همیشگی یک سالن پرورش قارچ در منزل است و شما فقط  یک بار برای آن هزینه می کنید، بنابراین توصیه می کنیم در انتخاب جنس قفسه کمی حساس باشید.

تعداد طبقات قفسه های شما کاملا بستگی به ارتفاع سالن پرورش دارد که معمولا ۲ تا ۴ طبقه می باشد و فاصله بین طبقات ۶۵-۷۰ سانتی متر است.

۴- سیستم گرمایش در پرورش قارچ خانگی:

زمانی که شما در خانه قصد پرورش قارچ را دارید اصلا نباید نگران سیستم گرمایشی یا وسیله خاصی برای اینکار باشید، زیرا بسیاری از افراد از وسایل معمولی مثل بخاری یا اجاق گاز تک شعله برای اینکار استفاده می کنند، فقط باید آنها را در سالن اصلی نگذارید و آنها را در پیش سالن خود قرار دهید تا هوای سالن پرورش را خشک نکند و قارچ های شما خراب نشود.

۵- سیستم سرمایش در پرورش قارچ خانگی:

برای سرمایش سالن  پرورش قارچ در منزل  می توانید از کولر آبی همراه با لوله های پلاستیکی استفاده کنید که به شکل کانال در سالن شما کشیده شده است، با اینکار شما یک سیستم هوای کاملا پیشرفته با کمترین امکانات می سازید و هر زمانی که دمای هوا بالا رفت با آب پاشی به دیواره های سالن و کف آن به راحتی محیط را خنک می کنیم.

اگر به کولر هم دسترسی نداشتید می توانید از دستگاه رطوبت ساز کوچک استفاده کنید . با استفاده از این دستگاه ، هم هوا خنک می شود و هم رطوبت شما تامین خواهد شد .

روش دیگر برای تامین رطوبت در پرورش قارچ در منزل این است که شما از یک سیستم قطره ای استفاده کنید که آب آن یا از شیلنگ کولر یا از آب شهر تامین می شود و بصورت قطره قطره و خیلی کم روی دیواره ها ی سالن پرورش ما میریزد و رطوبت آن را تامین می کند.

۶- تهویه در پرورش قارچ :

تهویه همیشه از نکات مهم پرورش قارچ در خانه بوده است و تا جایی که امکان دارد باید حداقل از یک طرف هوا به سالن جریان داشته باشد، اما ایده آلش این است که سالن پرورش قارچ خانگی ما از هر دو سمت به هوا متصل شود.

باید نسبت به اندازه سالن پرورش از دستگاه های کوچک هواساز استفاده کنیم که لوله های آن یا از جنس پلاستیک معمولی است و یا از جنس پلی اتیلن که به شکل دایره ای سوراخ شده اند.

برای تهویه از فن های کوچک هم می توانید استفاده کنید.

۷- دماسنج در پرورش قارچ :

شما می توانید برای بررسی دمای محیط پرورش قارچ خود در خانه از دماسنج های معمولی و یا دیجیتالی استفاده کنید و باید حتما در سالن خود سه دماسنج قرار دهید تا وقتی یکی از آنها از کار افتاد شما کاملا از دمای محیط خود اطلاع داشته باشید.

۸- کمپوست در پرورش قارچ در منزل:

شاید در ذهن شما این سوال ایجادشود که کمپوست در پرورش قارچ در خانه چه اهمیتی دارد؟ پاسخ این سوال بسیار روشن است، تمام رشد و تغذیه قارچ از کمپوست یا همان کود گیاهی است. ما می توانیم راه های زیادی برای ساخت کمپوست به شما آموزش بدهیم و در ظاهر کار بسیار راحتی به نظر می آید، اما ساخت یک کمپوست با کیفیت احتیاج به علم و تجربه بالا و دستگاه های خاصی دارد. بخاطره همین اکثر پرورش دهندگان قارچ، کمپوست خود را بصورت آماده  می خرند.پیشنهاد میکنیم که شما هم  کمپوست خود را از شرکت های مطرح خریداری کنید.

پرورش قارچ در گلدان:

پرورش قارچ در گلدان یکی از روش های جالب پرورش قارچ در منزل است. اول از همه باید نوع قارچ خود را انتخاب کنید و بعد به دنبال خرید بذر یا اسپان باشید،می توانید اسپان  را یا به صورت آنلاین و یا از مراکز فروش محصولات کشاورزی تهیه کنید، فقط دقت کنید به جای اسپان به شما اسپور ندهند و اسپور برای اینکار مناسب نیست. حالا مراحل این کار را به دقت بخوانید.

۷مرحله پرورش قارچ در گلدان

مرحله اول: گلدان خود را استریل کنید، شما می توانید برای پرورش قارچ در گلدان هم از کمپوست آماده استفاده کنید و هم از کاه یا پوشال، اگر قصد داشتید از کاه یا پوشال استفاده کنید حتما اول آنها را در ظرفی قرار دهید و کمی آب در آن بریزید، بعد آن را روی اجاق بجوشانید تا استریل شود.

مرحله دوم:  گلدان خود را تا ۲۱ درجه سانتی گراد حرارت دهید(بهتر است از گلدان های پهن استفاده کنید) و کاه یا پوشال خود را درون آن بگذارید و بعد با یک وسیله تمیز و استریل به اندازه یک مشت اسپان در گلدان خود بریزید و آن را روی یک وسیله حرارتی با دمای ۲۱ درجه سانتی گراد بگذارید.

مرحله سوم:  باید آن را در یک جای تاریک به مدت سه هفته قرار دهید و بعد از گذشت دو هفته به آن سر بزنید و ببینید کرک های سفید رنگ روی آن پوشیده شده یا نه، اگر نبود باید دو هفته ی دیگر به قارچ خود زمان دهید.

مرحله چهارم: ظرف را در یک مکان تاریک و سرد با دمای ۱۴ درجه سانتی گراد بگذارید.

مرحله پنجم: اگر احتیاج بود ۳ سانتی متر خاک گلدان روی بستر پرورش قارچ خود بریزید و با آب کمی رطوبت به آن بدهید.

مرحله ششم: یک لامپ غیر حرارتی برای  رشد رو به بالای قارچ ها قرار دهید و دوره ای قارچ ها را با آب اسپری کنید.

مرحله هفتم: بعد سه هفته که از مدت پرورش قارچ در خانه ما گذاشت  و قارچ ها در محیط تاریک و سرد و مرطوب بودند، کم کم سر از خاک بیرون می آورند و زمانی که کلاهک آنها بزرگ شد می توانید انها با یک چاقوی تیز از ساقه بچینید.

پرورش قارچ در منزل با کیسه پلاستیکی:

پرورش قارچ در منزل با کیسه پلاستیکی یکی دیگر از راه های کم هزینه در اینکار است که البته خیلی ها از این روش در مقیاس بزرگ استفاده می کنند و ما پرورش قارچ در کیسه پلاستیکی را در ۱۱ مرحله به شما آموزش می دهیم.

۱- یک کیسه پلاستیکی از فروشگاه لوازم کشاورزی بخرید

۲- اسپان را خریداری کنید

۳- پنج سوراخ کوچک در دور پلاستیک خود ایجاد کنید

۴- کیسه و دستان خود را خوب ضد عفونی کنید

۵- اسپان و کمپوست را داخل کیسه بگذارید

۶- کیسه را در جایی با دمای ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد قرار دهید

۷- حالا به مدت ۲ تا ۴ هفته آن را در یک جای تاریک مثل کابینت، کمد و یا انباری بگذارید تا زمانی که بستر قارچ شما سفید شود

۸- اگر لکه ای به شکل قهوه ای یا سبز در بستر پرورش خود دیدید آن را از روی خاک بردارید

۹- زمانی که محتوای کیسه پرورش قارچ به شکل کامل سفید شد آن را به مکانی روشن ببرید(دقت کنید نور مستقیم خورشید نباشد)

۱۰- دو بار در روز برای مرطوب کردن خاک آن را آب پاشی کنید

۱۱- بعد از ۵ تا ۸ روز قارچ ها به شکل خیلی کوچک رشد می کنند و شما باید هر روز آنها را آب پاشی کنید تا کاملا بزرگ شوند(یعنی دو برابر)، پس از گذشت این مدت حالا دیگر زمان برداشت آنها رسیده است.

 

 

مطالعه بیشتر