ایران رتبه ۷ تولید و رده ۵۰ صادرات هلو و شلیل را دارد

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر زینالو سه شنبه شب در آیین افتتاحیه دومین جشنواره ملی اقتصادی هلو و شلیل که در روستای بایع کلا نکا برگزار شد با اشاره به خودکفایی کشاورزان در حوزه تولید و شلیل کشور اظهار کرد :خوشبختانه کشور ما از نظر تولید هلو و شلیل متناسب با وضعیت جغرافیایی با قرار گرفتن در رتبه هفتم دنیا نشان داد کشاورزان این سرزمین علی رغم زحمت های شبانه روزی در تولید این محصول خودکفا هستند.

وی افزود: حوزه باغبانی علی رغم تولید انبوه محصولات کشاورزی در بحث صادرات در وضعیت مطلوبی قرار ندارد چرا که طبق آمار جهانی ایران در بخش صادرات هلو و شلیل در جایگاه پنجاهم دنیا قرار دارد.

این مسئول بیان کرد:برای خودکفایی در ارقام هلو و شلیل طی چند سال اخیر ۶۰ نوع هلو و شلیل وارد کشور شد که خوشبختانه توسط آموزش مرکز تحقیقات این پروژه با موفقیت انجام شد .

به گفته رئیس پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری وزارت جهاد کشاورزی با توجه به اینکه تولید  هلو و شلیل  سه برابر نیاز کشور را تامین می کند تنها دو میلیارد دلار صادر می شود لذا در وهله اول باید از این امتیاز برای عرضه بازار جهانی و ساماندهی صادرات استفاده کرد.

زینالو اضافه کرد: با حمایت از تولیدات کشاورزان می توان زمینه صادرات این محصول به بازار جهانی فراهم کرد که همین امر توسعه حوزه اقتصاد کشاورزی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه بیشتر